See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Otsevideo: musta toonekure pojad kosuvad maaülikooli teadlase hoole all


13.06.2022       Risto Mets
  • kuredIMG_20220607_151411.jpg

Paljud loodushuvilised nii Eestis kui kaugemal elasid kaasa Jõgevamaal asuva musta-toonekure pesitsemisele, kuni ühel hetkel jäid koorunud pojad vanemliku hoolitsuseta. Mis täpselt juhtus, ei ole veel teada, kuid ellu jäänud pojad otsustati tuua maaülikooli loomakliinikusse, kus nad kosuvad. Nende käekäiku saab otseülekande abil jälgida https://video.emu.ee/.

Kotkaklubi püsti pandud musta-toonekure (Ciconia nigra) pesakaamerat jälgis tuhandeid inimesi. Paljude silme all leidis aset draama, kus isaslind kadus 1. juunil ning emane ei suutnud poegade eest üksi hoolitseda ning ta viibis pesast öösiti eemal. 

Kuna pojad on niivõrd väikesed, et vajavad vanemate hoolt elus püsimiseks, siis kaks poega paraku surid. 5. juunil otsustasid kotkaklubi liikmed viia järgi jäänud pojad Eesti Maaülikooli loomakliinikusse, kus nad saavad mõnda aega peavarju ja nende eest hoolitse dr. Madis Leivits.

Kui kasvamine õnnestub, on poegadel lootust rännata edasi looduslikku asenduspesasse ning sealt juba edasi vabadusse. Poegade kasvatamisel üritame võimalikult vähe laskuda nendega kontakti, et säiliks nende inimpelglikkus, kinnitas Madis Leivits. Näiteks toitmise ajal on abiks isaskurg Toru (tehtud torust), kellel on alati pesa külastades poegadele kala pakkuda. 

Maaülikooli metsloomadest patsiente on võimalik toetada:
SA Eesti Maaülikooli Joosep Tootsi Fond
EE637700771000812666 (LHV)
Selgitusse kirjutada "metsloom"

Rohkem infot:
https://loomakliinik.emu.ee/suurloomakliinik/metsloomade-meditsiin/