See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Sügiskoolis uuriti maagiafenomeni väljundeid läbi aja


17.11.2021       Anne Ostrak
  • Kaitsva-silma-amuletid.JPG

11.-12. novembril 2021 toimus Eesti Kirjandusmuuseumi eestvõttel Saka mõisas humanitaarteaduste doktorantidele suunatud interdistsiplinaarne rahvusvaheline sügiskool „Dialogues with Magic“, mille raames vaadeldi selle maailma mitmekülgselt mõjutanud teemaga seotud narratiive, uskumusi, sümboleid, keelekasutust, meediaväljundeid ja funktsioone läbi aja. „Maagilist mõtlemist kohtab meie tehnoloogia ja teadusmeditsiini võidukäigu ajastul endist viisi palju, eriti kipub see taaselustuma just kriisiperioodidel, nagu seda on ka praegune koroona-aeg. Seega on sügiskooli teema igati aktuaalne ja pakub jätkuvalt rohket mõtteainet,“ märkis sügiskooli korraldaja Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna vanemteadur Reet Hiiemäe. Kirjandusmuuseum viis ürituse läbi keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikooli partnerina. Ettekandeid-töötube pakkusid lisaks Eesti asjatundjatele ja doktorantidele valdkonna tunnustatud eksperdid mujalt, näiteks Michael Winkelman (Brasiilia) rääkis lähtuvalt antropoloogilistest, psühholoogilistest ja neuroloogilistest teooriatest üleloomulikkuse ja teisenenud teadvusseisundite universaalsetest väljendustest šamaanirituaalides ning Emily Pierini (Itaalia) ettekanne käsitles transi- ja kanaldamisilminguid mediumistlikel spirituaalse tervendamise seanssidel, tõstatades ka uurija enda multisensoorsete kogemuste teema. Kirjandusmuuseumi iga-aastaste sügiskoolide eesmärk on luua teadlasi ja doktorante kaasates dialooge erinevate ühiskonnas olulist kõlapinda omavate teemadega.

Ürituse toimumist rahastab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Kirjandusmuuseumi ASTRA projekt EKMDHUM), see on seotud ka Eesti-uuringute Tippkeskusega.

Lisainfo: Reet Hiiemäe, reet@folklore.ee

Ürituse kava: https://www.folklore.ee/CEES/doktorikool/sk2021/index.html