See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Vanemad uudised  


Lõppes projekt CICERONE, mille käigus loodi ringmajandusalase koostöö platvorm


12.04.2021       Marika Meltsas

Üleeuroopalise projekti tulemusena valmis platvorm, mis võimaldab ringmajandusprogrammide omanikel teha koostööd ja luua uusi programme, et toetada Euroopa üleminekut ringmajandusele. Projekti Eesti-poolne partner oli Eesti Teadusagentuur.

Horisont 2020 CICERONE (Circular Economy Platform for European Priorities Strategic Agenda) koondas olulisi sidusrühmi, sealhulgas teadust rahastavaid organisatsioone, teadlasi ja ettevõtjaid. Kokku osales projektis 24 partnerit erinevatest Euroopa organisatsioonidest. Ringmajandusega seotud sisulistes küsimustes oli ETAg-il väga tihe koostöö ja tugev toetus Keskkonnaministeeriumi ringmajanduse valdkonna spetsialistidelt.

Loe lähemalt....

JSPS järeldoktorite stipendiumide konkursi TÄHTAEG PIKENES KUNI 16.05.2021


12.04.2021       Marika MeltsasEesti Teadusagentuuri ja Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu (Japanese Society for Promotion of Science, JSPS) koostöös toimub järeldoktorite stipendiumide konkurss teadustööks Jaapanis. 2021. aasta taotlusi saab esitada 16. maini.

Loe lähemalt....

Eesti Teadusagentuuri 2020. aasta oli töine ja pingeline


09.04.2021       Marika Meltsas

Täna, 9. aprillil kinnitas nõukogu Eesti Teadusagentuuri 2020. aasta majandusaasta aruande. Eelmisel aastal viis agentuur läbi rekordiliselt suure uurimistoetuste vooru ning lisavoorud uuringuteks Eesti teaduse ja ühiskonna toetamiseks COVID-19 ajal. Edendati Eesti teaduskoostööd Põhjamaadega ning partnerlust Eesti ettevõtete ja teadlaste vahel. Uuriti ka sihtrühmade rahulolu agentuuri tegevusega.


Teadusagentuuri eesmärk on toetada Eesti teadust ja 2020. aastal viidi läbi üks suuremaid uurimistoetuste taotlusvoore, mille raames sai toetust 92 uut grandiprojekti kogumahus 16 miljonit eurot. Kokku toetas ETAg teadlasi 2020. aastal 51,7 miljoni euroga.

Loe lähemalt....

Euroopa Liidu partnerlustes osalemine on hea võimalus nii riigile kui ka teadus-arendusasutustele


09.04.2021       Marika Meltsas

Eesti Teadusagentuuri tellitud uuringu lõpparuanne näitab, et osalus Euroopa Liidu raamprogrammide partnerlustes on toetanud Eesti teadmispõhist arengut, tihendanud rahvusvahelist koostööd ja aidanud kaasa Euroopa Liidu ühiste eesmärkide täitmisele. Partnerlused on algatused, kus Euroopa Liit koos era- ja avaliku sektoriga püüab teadus- ja arendustegevuse abil leida lahendusi globaalsetele ühiskondlikele väljakutsetele.

Loe lähemalt....

Koroonaviirusesisaldus reovees püsib suur, kuid näha on kahanemise märke


09.04.2021       Priit Tuvike

  • 09.04_reovesi_Allikas_Tartu_Ülikool.png
Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad, et Eesti suuremates linnades on hakanud koroonaviiruse kogused reovees veidi vähenema. Siiski on viirus üle Eesti rohkelt laiali, mistõttu on seda ka reovees endiselt palju ja kiiret olukorra leevenemist ei paista.

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on viirusekogused reovees kasvanud nii suureks, et ilmselt püsivad näidud kõrgel veel mõnda aega, isegi kui praegu täheldatav kerge langus jätkub. „Koroonaviirusesisaldus reove...

Loe lähemalt....

Tehnoloogia ja arstiteaduse intensiivne koostöö on hädavajalik patsientide parimaks raviks


07.04.2021       Krõõt Nõges

  • PERHi_koostöökonverents_2021.png
8. aprillil kell 12:30-16:15 saab virtuaalselt osaleda konverentsil „Teadus, tehnoloogia ja meditsiin“, kus uusimatest suundadest räägivad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased ning Põhja-Eesti Regionaalhaigla meedikud.

Loe lähemalt....

Läbimurre taimekaitses: RNAi-pestitsiid mõjutab vaid üht kahjuriliiki


06.04.2021       Risto Mets

  • R_Kaasik_Pollen_beetle.jpg
Maaülikooli teadlaste juhtimisel on kahjuritõrjes jõutud uude ajajärku.

Loe lähemalt....

Märtsis alanud teadusprojekt uurib avatud teaduse eetilisi proovikive


06.04.2021       Õnne Allaje

Tartu Ülikooli praktilise filosoofia kaasprofessor Kadri Simm osaleb uues teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020“ teadusprojektis „ROSiE“, mis keskendub avatud teaduse põhimõtete kriitilisele eetilisele, teadusfilosoofilisele ja interdistsiplinaarsele uurimisele.

Loe lähemalt....

Uuenduslik satelliitkaugseire meetod viib metsa ökosüsteemi täpsemate mudelite poole


06.04.2021       Priit Tuvike

  • Tartu observatooriumi maastike kaugseire kaasprofessor Jan Pisek.png
Selleks, et hinnata metsa ökosüsteemi arengut, on vaja järjepidevalt metsa aluskihti jälgida. Praegu aga sellised andmed valdavalt puuduvad. Aasta alguses avaldas Tartu observatooriumi maastike kaugseire kaasprofessor Jan Pisek koos kolleegidega teadusajakirjas Biogeosciences uuringu, kus kombineeriti edukalt metsa alustaimestiku mõõtmiseks juba tuttavad vahendid ning uuenduslik meetod, mille korral tehakse satelliitidega mõõtmisi eri nurkade alt.

Loe lähemalt....

Sotsiaalministeeriumi ja Sotsiaalkindlustusameti projektikonkurss „Isapuhkuse ja hüvitise müksamisprojekt“


06.04.2021       Priit Tuvike

Projektikonkursi eesmärk on töötada välja sekkumised, mis paneks võimalikult paljud isad kasutama täies ulatuses isa täiendavat vanemahüvitist. Projekti käigus uuritakse, miks mõned isad ei kasuta täiel määral neile ettenähtud võimalust väikelapsega kodus olla, töötatakse välja müksud, mis suurendaksid isa täiendava vanemahüvitise kasutamist, rakendatakse neid mükse ja hinnatakse nende mõju. Projekti tulemusena valmib ülevaatlik raport. Projekti rahastab Sotsiaalministeerium 2021. aastaks eraldatud teadus- ja arendustegevuse lisarahastuse vahenditest.

Loe lähemalt....

Uurimistoetuste taotlusvoorus esitati 340 taotlust


01.04.2021       Marika Meltsas

31. märtsil lõppes Eesti Teadusagentuuri personaalsete uurimistoetuste taotlusvoor. 2022. aastal algavatele uurimisprojektidele esitati kokku 340 taotlust, neist 30 järeldoktori-, 73 stardi- ja 237 rühmagrandile.

Loe lähemalt....

Eesti päranditurismi trump on mitmekesisus


31.03.2021       Marika Meltsas

  • Marginaal 2021-03-31 125544.jpg
Valminud on uuringu “Päranditurism Eestis: potentsiaal ja arenguvõimalused” lõppraport. Eesmärgiks oli kaardistada Eesti rikkaliku ajaloo- ja kultuuripärandi võimalusi rahvusvaheliselt huvipakkuvate turismitoodete sünniks.

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
31.03.2021      
Eestlaste jalgealune on pidevas liikumises   Maaülikooli geomaatika õppetooli teadlased Aive Liibusk ja Tarmo Kall tutvustavad uut digitaalset maakoore horisontaal- ja vertikaalliikumiste mudelit.
Loe lähemalt....
08.04.2021       https://www.etag.ee/?p=61004
Euroopa Liidu partnerlustes osalemine on hea võimalus nii riigile kui ka teadus-arendusasutustele  

Eesti Teadusagentuuri tellitud uuringu lõpparuanne näitab, et osalus Euroopa Liidu raamprogrammide partnerlustes on toetanud Eesti teadmispõhist arengut, tihendanud rahvusvahelist koostööd...

The post ...
Loe lähemalt....


30.03.2021      
Eesti teadlaste mahukas uuringus leiti uus meeste viljatuse geneetiline põhjus   Tartu Ülikooli ja Ühendkuningriigi Wellcome Sangeri Instituudi meditsiiniteadlaste seni maailma suurimas ja põhjalikumas geneetilises uuringus vaadeldi meeste Y-kromosoomiga seotud viljatust. Analüüsides Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku spermatogeneesihäiretega patsientide DNAd, avastasid nad seni kirjeldamata Y-kromosoomi alatüübi, mis suurendab märkimisväärsel osal Euroopa päritolu meestel viljakusprobleemide riski ligi üheksa korda. Avastus parandab seda geenivarianti kandvate meeste viljatuse diagnostika ja varajase kliinilise käsitluse ja nõustamise võimalusi.
Loe lähemalt....
09.04.2021       https://www.etag.ee/?p=61039
Eesti Teadusagentuuri 2020. aasta oli töine ja pingeline  

Täna, 9. aprillil kinnitas nõukogu Eesti Teadusagentuuri 2020. aasta majandusaasta aruande. Eelmisel aastal viis agentuur läbi rekordiliselt suure uurimistoetuste vooru...

The post Eesti Teadusagentuuri 2020. aasta oli töine ja pingeline ...
Loe lähemalt....


29.03.2021      
Sotsiaalministeeriumi ja Tööinspektsiooni projektikonkurss „Isikukaitsevahendite müksamine ehitussektoris“   Projektikonkursi eesmärk on töötada välja sekkumised, mis paneks ehitussektori töötajad kasutama korrektselt asjakohaseid isikukaitsevahendeid. Projekti käigus uuritakse, miks osad ehitajad ei kasuta isikukaitsevahendeid, töötatakse välja võimalikud müksud isikukaitsevahendite kasutamise propageerimiseks ehitustel, rakendatakse neid mükse ja hinnatakse nende mõju. Projekti tulemusena valmib ülevaatlik raport. Projekti rahastab Sotsiaalministeerium 2021. aastaks eraldatud teadus- ja arendustegevuse lisarahastuse vahenditest.
Loe lähemalt....
12.04.2021       https://www.etag.ee/?p=61050
JSPS (Japanese Society for Promotion of Science) järeldoktorite stipendiumide konkursi tähtaeg pikenes 16. maini 2021  

Eesti Teadusagentuuri ja Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu (Japanese Society for Promotion of Science, JSPS) koostöös toimub järeldoktorite stipendiumide konkurss teadustööks...

The post ...
Loe lähemalt....


29.03.2021      
Sotsiaalministeeriumi projektikonkursi „Hinnang praegustele ja 5G kasutuselevõtmisega kaasnevatele võimalikele tervisemõjudele, mis on seotud mitteioniseeriva kiirgusega“ taotluste esitamise tähtaega on pikendatud ühe nädala võrra   Sotsiaalministeeriumi projektikonkursi „Hinnang praegustele ja 5G kasutuselevõtmisega kaasnevatele võimalikele tervisemõjudele, mis on seotud mitteioniseeriva kiirgusega“ taotluste esitamise tähtaega on pikendatud nädala võrra: uus tähtaeg on 07. aprill, kl 17:00.
Loe lähemalt....
12.04.2021       https://www.etag.ee/?p=61062
Eesti Teadusagentuur aitas luua ringmajandusalase koostöö platvormi  

Üleeuroopalise projekti tulemusena valmis platvorm, mis võimaldab ringmajandusprogrammide omanikel teha koostööd ja luua uusi programme, et toetada Euroopa üleminekut ringmajandusele....

The post Eesti Teadusagentuur ...
Loe lähemalt....