See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Vanemad uudised  


Äärmuslike ilmastikutingimuste tõttu sureb aastas viis miljonit inimest


23.07.2021       Priit Tuvike

Monashi Ülikooli juhitud ja Tartu Ülikooliga koostöös valminud maailma suurimas kliima tervisemõju uuringus selgus, et äärmusliku külma ja kuuma temperatuuri tõttu sureb aastas enam kui viis miljonit inimest. Kuuma õhutemperatuuri tagajärjel kasvanud suremus võib edaspidi globaalse soojenemise tõttu veelgi kiireneda.

Loe lähemalt....

Jarek Kurnitski pälvis tunnustuse rahvusvahelise töö eest COVID-19 leviku tõkestamisel


20.07.2021       Krõõt Nõges

Euroopa kütte, ventilatsiooni ja jahutuse erialaühenduste assotsiatsioon REHVA tunnustas tehnikaülikooli professori ja akadeemiku Jarek Kurnitski tööd COVID-19 ekspertgrupi juhina Euroopa ventilatsioonijuhiste ettevalmistamisel.

Loe lähemalt....

Üleskutse väiketrükiste kogumise kohta!


16.07.2021       Priit Tuvike

Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu kutsub seltside esindajaid ja koduloo-uurijaid saatma omakirjastatud väiketrükiste eksemplare ka arhiivraamatukogule.

Loe lähemalt....

MSCA järeldoktorigrandi koolitused augustis


09.07.2021       Marika Meltsas

ETAg korraldab augustis kaks veebipõhist koolitust MSCA järeldoktori grandi taotlejatele. Koolitustele on oodatud kõik eesti teadlased, kes soovivad taotleda MSCA granti välismaale järeldoktorantuuri minekuks, ning samuti kõik need teadlased, kes soovivad selle grandi toel Eestisse järeldoktorantuuri tulla (ning pole Eestis viibinud rohkem kui 12 kuud viimase 3 a jooksul). Koolitused toimuvad inglise keeles.

MSCA järeldoktori grandi tähtaeg on 12. oktoobril. Taotlusvoor on avatud EK rahastusportaalis: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/horizon-msca-2021-pf-01-01

Loe lähemalt....

Eesti Kirjandusmuuseumi teadlased osalevad Venemaa Antropoloogia ja Etnoloogia kongressil


07.07.2021       Marika Meltsas

Neljateistkümnendat korda toimuvale Venemaa Antropoloogia ja Etnoloogia kongressile valiti välja 2100 ettekannet ning nelja päeva jooksul toimub 70 ümarlauda ja temaatilist blokki. Eestlaste ja Eestit esindavate õpetlaste uuringud esindavad nii viimase aja kuumi teemasid kui ka globaalsete tendentside erijooni Venemaal. Eesti Kirjandusmuuseumit esindavad teadlased Andres Kuperjanov, Mare Kõiva ja Nikolai Anisimov.

Venemaa Antropoloogia ja Etnoloogia kongressiga tähistatakse ühtlasi 100 aasta täitumist visuaalse antropoloogia suuna algusest ning mitmed ettekanded on pühendatud arheoloogiliste leidude arvuti abil rekonstrueerimisele ja 3D mudelitele. On selge, et arvutianalüüsid on ka muude andmete vaatlemisel järjest olulisemad.

Loe lähemalt....

TÜ uus grant vabastab teadlase aja Euroopa Teadusnõukogu granditaotluse kirjutamiseks


07.07.2021       Marika Meltsas

Et õhutada teadlasi taotlema Euroopa Teadusnõukogu grante, on grandikeskus välja töötanud 10 000 euro suuruse ergutusgrandi. Selle eesmärk on vabastada taotleja aeg teadusgrandi taotluse kirjutamiseks. Esimene taotlusvoor toimub juba sügisel ja sellesse kaasatakse kuni 20 teadlast.

Loe lähemalt....

Seni suurima Eesti personaalmeditsiini rakendusuuringu esimesi tulemusi loodetakse ellu viia juba 2023. aastal


07.07.2021       Marika Meltsas

Valminud on Eesti Teadusagentuuri tellitud uuringu „Personaalmeditsiini kliinilised juhtprojektid rinnavähi ja südame-veresoonkonnahaiguste täppisennetuses" lõpparuanne. Uuringu eesmärk oli välja selgitada, kuidas kasutada geeniandmeid haigusi ennetavates personaliseeritud tervishoiuteenustes.

Südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) pilootprojekti raames uuriti, kuidas personaliseeritud haigusriske ja geneetilist infot arvesse võttes võiks neid haigusi tõhusamalt ennetada. Tulemuste alusel töötati välja personaliseeritud ennetuse sõeluuringu teenusemudel, mille sihtrühma moodustavad naised vanuses 40–70 ja mehed vanuses 30–65 eluaastat, kellel ei ole diagnoositud SVHd.

Loe lähemalt....

Algab kandideerimine üliõpilaste teadustööde konkursile


06.07.2021       Marika Meltsas

Üliõpilaste teadustööde riiklik konkurss ootab taas huvitavaid ja silmapaistvaid teadustöid! Kandideerida saavad üliõpilased kõigilt erialadelt ning kõrghariduse astmetelt. Esitatav teadustöö peab olema valminud 2020. või 2021. aastal.Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik julgustab kõiki värskeid koolilõpetajaid osalema. ”Nüüd, mil esimene elevus lõpetamiste üle on möödas, on just õige hetk mõelda oma lõputöö esitamisele konkursile. Hea võimalus on tehtud töö ja nähtud vaeva eest ka riiklik tunnustus pälvida. Rääkimata sellest, et ka tänavune preemiafond on varasemast suurem,” rääkis Allik.


Loe lähemalt....

Tartus esitleti Eestis loodud maailma esimest autonoomset vesinikusõidukit


05.07.2021       Sandra Sommer

  • Foto_Auve_Tech.jpg
Täna esitleti Tartus esimest korda avalikkusele Eesti ettevõtte Auve Tech ja Tartu Ülikooli teadlaste koostöös loodud maailma esimest autonoomset vesinikusõidukit, mille esmasõitja oli Vabariigi President Kersti Kaljulaid.


Loe lähemalt....

Eestis ravitakse opioididega peamiselt kroonilist valu


05.07.2021       Marika Meltsas

Tartu Ülikoolis kaitstud magistritööst selgus, et 2017. aastal sai Eestis opioidravi 4,8% rahvastikust. Valdavalt raviti kroonilist valu: seljavalu, klassifitseerimata valu, põlveliigese artroosist ja polüartroosist tingitud valu. Kasvajate tõttu sai valuravi 0,4% rahvastikust. Sagedamini vajasid valuravi kopsu, eesnäärme, rinna, käärsoole ja plasmarakuliste pahaloomuliste kasvajatega patsiendid.Oopiumi on kasutatud valu ning muude füüsiliste vaevuste leevendamiseks juba aastatuhandeid. Alates 19. sajandist on seda tarvitatud peamiselt kirurgiliste protseduuride valutustamiseks. Tänapäeval kasutatakse opioide ka vähivalu raviks, operatsiooni järel ja kroonilise valu korral, mistõttu on nende tarvitamine märgatavalt suurenenud.

...

Loe lähemalt....

Mõõdu järgi plastist prinditud käe- ja seljatugede järgmiseks uuenduseks on nende kandmist jälgivad sensorid ja tehisintellekt


30.06.2021       Krõõt Nõges

  • randmeortoos_3.jpg
Tehnikaülikooli inseneride ja Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) taastusravimeeskonnaga koostöös arendatakse 3D-prinditud ortoose, mis on tehtud vastavalt patsiendi kehakujule ning arsti poolt soovitatud. Plastist 3D prinditud käe- ja seljatoed on õhkuläbilaskvad ning esteetiliselt kaunid.

Loe lähemalt....

Teadusagentuuri hindamisnõukogu tegi otsuse 12 arendusgrandi rahastamiseks 2021. ja 2022. aastaks


29.06.2021       Priit Tuvike

Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu otsustas 17. juunil toimunud koosolekul anda 2021. ja 2022. aastal välja kokku 12 arendusgranti (kaheksa sellel ja neli järgmisel aastal) kogumahus 1 194 750 eurot.

Arendusgrandi eeltaotlusi esitati 76. Taotlusvoorus pääses edasi 52 taotlust kümnest teadusasutusest ja lõpliku taotluse esitas 50 teadlast. Taotlusi hindasid nii teadlased kui vastava ala praktikud ja spetsiaalselt selleks moodustatud ekspertkomisjon, kuhu kuulusid nii teadlased kui ettevõtjad, samuti sotsiaalministeeriumi ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse esindajad.

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
29.06.2021      
Sotsiaalministeeriumi ja töötukassa projektikonkursi „Töötuskindlustushüvitise saajate müksamine tööle“ taotluste esitamise tähtaega on pikendatud   Sotsiaalministeerium ja Eesti Töötukassa on otsustanud pikendada projektikonkursi „Töötuskindlustushüvitise saajate müksamine tööle“ taotluste esitamise tähtaega. Projektikonkurss on avatud kuni 16.08.2021 kell 17:00. Projektitaotlused tuleb esitada Eesti Teadusinfosüsteemi (ETIS) keskkonnas www.etis.ee. Projekti eeldatav algusaeg on september 2021. Projektikonkursil on oodatud osalema kõik organisatsioonid, kes vastavad lähteülesandes toodud kvalifitseerumisnõuetele.
Loe lähemalt....
06.07.2021       https://www.etag.ee/?p=62309
Algab kandideerimine üliõpilaste teadustööde konkursile  

Üliõpilaste teadustööde riiklik konkurss ootab taas huvitavaid ja silmapaistvaid teadustöid! Kandideerida saavad üliõpilased kõigilt erialadelt ning kõrghariduse astmetelt. Esitatav teadustöö...

The post Algab kandideerimine üliõpilaste t ...
Loe lähemalt....


25.06.2021      
Reoveeuuringu kaardil torkavad silma üksikud suurte viirusenäitudega asulad   Sellenädalase reoveeuuringu tulemuste kaardil hakkavad valdavalt rohelisel foonil silma üksikud asulad, mille koroonaviirusenäidud on suured ja väga suured. Eesti keskmist olukorda kirjeldava indeksiga võrreldes on viirusenäidud veidi suuremad Harjumaal, Ida-Virumaal ja Kesk-Eestis.
Loe lähemalt....
07.07.2021       https://www.etag.ee/?p=62315
Seni suurima Eesti personaalmeditsiini rakendusuuringu esimesi tulemusi loodetakse ellu viia juba 2023. aastal  

Valminud on Eesti Teadusagentuuri tellitud uuringu „Personaalmeditsiini kliinilised juhtprojektid rinnavähi ja südame-veresoonkonnahaiguste täppisennetuses” lõpparuanne. Uuringu eesmärk oli välja selgitada, kuidas...

The post ...
Loe lähemalt....


25.06.2021      
Seireuuringu viimase etapi tulemused lubavad suvele helgelt vastu minna   Tartu Ülikooli juhitava seireuuringu äsja lõppenud viimase etapi tulemused näitavad, et nakkusohtlike täiskasvanute hulk elanikkonnas on kahanenud 0,05%-ni. Samal ajal on antikehadega täiskasvanute osakaal tõusnud pea 70% lähedale.  
Loe lähemalt....
07.07.2021       https://www.etag.ee/?p=62320
Eesti Teadusagentuur kutsub tudengeid osalema rahvusvahelisel konkursil „Resistances to Gender Equality“  

Eesti Teadusagentuuri osalusega Horisont 2020 projekti GEARING-Roles raames on käivitunud konkurss, kuhu oodatakse üliõpilaste töid, mis käsitlevad vastuseisu soolisele võrdsusele....

The post ...
Loe lähemalt....


18.06.2021      
Reoveeuuringu tulemuste kaart on valdavalt roheline   Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni sõnul on kaks kolmandikku sel nädalal võetud proovidest vähese viirusesisaldusega. „Eesti keskmist olukorda iseloomustava indeksi võrdluses on viirusekogused suuremad üksnes Harjumaal, ennekõike Tallinnas,“ selgitas Tenson. Keskmise viirusesisaldusega proove on kõige enam Ida-Virumaal, Lääne-Eesti mandriosas ja Põlvamaal.
Loe lähemalt....
08.07.2021       https://www.etag.ee/?p=62329
Õpilasleiutajate konkurss tuleb taas  

Eesti Teadusagentuur ootab õpilasleiutajate riiklikule konkursile noorte nupukaid leiutisi. Osaleda saavad kõik noored alates eelkoolist kuni 12. klassini. Vanemates vanuserühmades...

The post Õpilasleiutajate konkurss tuleb taas appeared first on ...
Loe lähemalt....