See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Institutsionaalne uurimistoetus (IUT)" projekt IUT33-20
IUT33-20 "Analüütiliste ja arvutuskeemiliste meetodite arendamine regulatiivotsuste formuleerimiseks" (1.01.2015−31.12.2020); Vastutav täitja: Merike Vaher; Tallinna Tehnikaülikool, Matemaatika-loodusteaduskond, Keemiainstituut, Tallinna Tehnikaülikool, Loodusteaduskond, Keemia ja biotehnoloogia instituut; Finantseerija: Sihtasutus Eesti Teadusagentuur; Eraldatud summa: 480 000 EUR.
IUT33-20
Analüütiliste ja arvutuskeemiliste meetodite arendamine regulatiivotsuste formuleerimiseks
Advancing analytical and computational chemistry methods for regulatory decisions
1.01.2015
31.12.2020
Teadus- ja arendusprojekt
Institutsionaalne uurimistoetus (IUT)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.11. Keemia ja keemiatehnikaP300 Analüütiline keemia 1.3. Keemiateadused (keemia ja muud seotud teadused)100,0
PerioodSumma
01.01.2015−31.12.201580 000,00 EUR
01.01.2016−31.12.201680 000,00 EUR
01.01.2017−31.12.201780 000,00 EUR
01.01.2018−31.12.201880 000,00 EUR
01.01.2019−31.12.201980 000,00 EUR
01.01.2020−31.12.202080 000,00 EUR
480 000,00 EUR

Kirjeldatav uurimus seab eesmärgiks kombineerida kaasaegse instrumentaalanalüüsi meetodeid QSPR tehnoloogiaga. Testitakse hüpoteesi, et paljude klasside uute, regulatsioonide seisukohalt huvi pakkuvate ühendite ja segude (keelatud kemikaalid, toiduained, biomass, ravimid) analüütilisi signatuure saab genereerida QSPR tehnoloogiat kasutades. Analüütiliste signatuuride all peetakse siinkohal silmas analüüsi objektide optilisi- ja mass-spektreid või kromatogramme. Erilist huvi pakub kapillaarelektroforeesi võimaluste uurimine. Pärast seda, kui uurimisrühm on genereerinud treeninghulga (mõõtes olemasolevate objektide signatuure) leitakse QSPR tehnoloogiat kasutades seosed võimalike molekuli deskriptorite ja analüütiliste signatuuride vahel selleks, et ennustada analüütilisi signatuure suure hulga uute ühendite või segude jaoks. Uurimuse tulemused võivad olla kasulikud regulatsioone korraldavatele asutustele otsuste langetamisel, mis neid ühendeid või segusid puudutavad.
The present research aims at combining the power of contemporary instrumental analysis with the QSPR technology. The hypothesis that analytical signatures of many classes of new compounds and mixtures of regulatory interest (banned chemicals, food products, biomass, drugs) can be generated using QSPR and other chemometric techniques will be tested. The analytical signatures refer to the optical and mass spectra or chromatograms of the analysis objects. In particular, the capabilities of capillary electrophoresis will be explored. After the generation of the training dataset by the team of this study (by measuring the signatures of the available objects of interest) the QSPR methodology will be used to select descriptors and derive mathematical connections between the descriptors and analytical signatures in order to predict analytical properties/signatures for a plethora of newly emerged compounds and mixtures.This might help regulatory agencies make decisions concerning those objects.
Kasutades kaasaegse instrumentaalanalüüsi tehnoloogiad/meetodeid töötati välja lahutusprotokollid paljude aineklasside, sealhulgas regulatsioonide seisukohalt huvi pakkuvate ühendite ja segude (keelatud kemikaalid, bioaktiivid, biomassi laguproduktid, ravimid) kvantitatiivseks analüüsiks ja analüütiliste signatuuride saamiseks. Projekti kõige olulisema tulemusena töötati välja maailmas unikaalne narkotestri prototüüp DrugHunter, millesse on integreeritud kaasaegne kapillaarelektroforeesil põhinev lahutusmetoodika ja natiivsel fluorestsentsil põhinev detekteerimine koos automatiseeritud andmetöötuse ja tulemuste väljastamisega. DrugHunter võimaldab kvantitatiivselt analüüsida amfetamiine, MDEA, MDMA, MDA, kokaiin, kokaetüleeni, fentanüüli ja THCd süljeproovides. Seejuures on arendatud metoodikad kõrge selektiivsusega ja nii valepositiivsete kui ka valenegatiivsete tulemuste osakaal on viidud miinimumini. DrugHunter on mõeldud kasutamiseks liikluspolitseis, vanglates, transpordiasutustes jne. Toetudes ringmajanduse põhimõtetele arendati biomassi lagundamise tehnoloogiat, mis viib tootmisjääkide taaskasutamisele ja ökoloogilise jalajälje vähendamisele. Nende protsesside jälgimiseks töötati välja vastavad analüüsimetoodikad. Suur edasiminek on olnud ravimtaimedest bioaktiivide (fütokemikaalide) ekstraktsioonimetoodikate arendamisel, eraldatud fraktsioonide/individuaalsete komponentide tuvastamisel ja iseloomustamisel erinevate füüsikalis-keemiliste meetoditega. Eestis kasvavates taimedest on eraldatud polüfenoolseid ühendeid (antioksüdandid), vähivastased aineid (bis-iridoidid) ja juhtühendeid borrelioosi ravimitele. Töötati välja innovatiivsed süsinikaerogeelil põhinevad SPE sorbendid, mis võimaldavad kontsentreerida keskkonnas leiduvaid pestitsiide, perfluoroühendid ning uputatud sõjamürke, et tagada nende monitoorimine. Viimaste kohapeal mõõtmiseks on välja töötatud portatiivne CE-CCD süsteem. Lisaks on loodud tundlikud analüüsimetoodikad nagu GC-MS, HPLC.