See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Muu" projekt TA, 19607
TA, 19607 "Teadus- ja arendustegevuse eeluuring "Biomarkerite kompleksse analüüsimise strateegia rakendamine südame-veresoonkonna seisundi ja seda mõjutavate mitte-medikamentoossete ravimeetodite efektiivsuse hindamisel" (2.04.2007−28.11.2007)", Margus Annuk, Tallinna Ülikool, Tallinna Ülikool, Terviseteaduste ja Spordi Instituut, Sporditeooria osakond, Spordimeditsiini ja terviseteaduse õppetool.
30.01.2007 nr.1-19.5/891
TA, 19607
Teadus- ja arendustegevuse eeluuring "Biomarkerite kompleksse analüüsimise strateegia rakendamine südame-veresoonkonna seisundi ja seda mõjutavate mitte-medikamentoossete ravimeetodite efektiivsuse hindamisel"
Implementation of biomarker complex analysis strategy for the effeciency evaluation of cardiovascular condition and the non-pharmacological treatment methods influencing it.
2.04.2007
28.11.2007
Teadus- ja arendusprojekt
Muu
ESF meede 2.3
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
3. Terviseuuringud3.1. BiomeditsiinB100 Biomeditsiini ajalugu ja filosoofia, teoreetiline bioloogia, evolutsiooni üldised küsimused 3.1. Biomeditsiin (anatoomia, tsütoloogia, füsioloogia, geneetika, farmaatsia, farmakoloogia, kliiniline keemia, kliiniline mikrobioloogia, patoloogia)100,0
AsutusRiikTüüp
Euroopa Sotsiaalfond
PerioodSumma
02.04.2007−28.11.2007180 378,00 EEK (11 528,26 EUR)
11 528,26 EUR

Eesti juhib alla 65- aastaste südamehaigustesse suremuse edetabelit kogu Euroopa Liidus. Tüüpiliseks on muutunud 40-50 aastased meespatsiendid, aga pole harvad juhused, kus infarkti esineb 20-30 aastastel. Haigestumus südame-veresoonkonna haigustesse on eelkõige põhjustatud inimese enda käitumisest, eriti vähesest kehalisest aktiivsusest, suitsetamisest ja ebatervislikust toitumisest. Teades kõiki neid riskifaktoreid, pole arvestatavat läbimurret südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel toimunud. Käesolev uuringuprojekt on suunatud sellele, et töötada välja metoodika, mis aitaks objektiivselt mõõta südame-veresoonkonna seisundit ning seda mõjutavate meetodite efektiivsust (treening, dieet, eluviisi muutus jne.), kasutades nn multimarkerite strateegiat (multimarker strategy). Nimelt, viimaste aastate jooksul on meditsiiniline biokeemia kiirelt arenenud ning on rida uurimistöid, mis on tõestanud informatiivsete biokeemiliste markerite olemasolu. Nende abil on võimalik anda hinnang organismi seisundile südame-veresoonkonna haiguste aspektist ja sellega jälgida, kui suur on risk haiguse väljaarenemisele või juba olemasoleva haigusseisundi progressioonile. Antud uurimistöö oodatavaks tulemuseks on rakendada igapäevaellu metoodika (multimarker strategy), mis võimaldab kasutada teaduse viimaseid saavutusi südame-veresoonkonna haiguste varajasel diagnoosimisel ning hinnata, milline on konkreetse indiviidi tervise muutused kindla ajaperioodi jooksul, olles rakendanud mitte-medikamentoosset ravi. Selliselt, et konkreetsed tulemused oleksid väljendunud arvuliselt ja neid saab "ajateljel" võrrelda.
KirjeldusProtsent
Katse- ja arendustöö100,0