Arbuskulaar-mükoriissete (AM) seente mõju üle taimekoosluste mitmekesisusele ja koosseisule on palju arutatud, kuid nende seente tegeliku rolli kohta on siiski vähe teada. Sümbiontsed seened edendavad taimede kasvu eksperimentides, samuti mõjutavad eksperimentaalseid taimekooslusi, aga informatsioon looduslikest ökosüsteemidest on napp. Käesolev uurimisprogramm käsitleb AM seene- ja taimekoosluste kovariatsiooni, samuti ansamblireegleid seenekooslustes. Lisaks uurime, kas ja kuidas vahendavad sümbiontsed seened taimedevahelisi interaktsioone. Uurime neid mustreid ja protsesse piki kahte ökoloogilist gradienti – looduslik produktiivsusgradient ning maakasutuse intensiivsuse gradient. Lisaks vaatleme mükoriisa rolli rohumaa taimekoosluste taastamisel, seda nii kinnikasvanud kui degradeeritud aladel. Projekt peab andma vastuse küsimusele, milline on AM seente roll taimekoosluste struktureerijana. Usume, et see roll on tunduvalt suurem, kui seni ette kujutatud.
The potential impact of AM fungi on plant community diversity and composition has been long discussed, but the actual role of mycorrhiza remains uncertain. Symbiotic fungi influence the growth and reproduction of experimental plants, and affect experimental plant communities, but field evidence is limited. The current study program will address co-variation of AMF and plant communities, and assembly rules in AM fungal communities. In addition, we will address how interactions between plants are mediated by mycorrhizal fungi. We will study the abovementioned patterns and processes along a natural productivity gradient, and a gradient in land use intensity. In addition, we will address the role of mycorrhiza in restoration of grassland biodiversity, on overgrown and degraded land. We aim to understand the overall effect of AM fungi on plant community structure. We anticipate that the role of mycorrhiza might be more important than previously assumed.
Taimekoosluste koosseisu ja elurikkuse variatsioon on hästi tuntud, kuid sümbiontsete roll selle määrajana on vähe tuntud. Näitasime esimestena maailmas, milline on AMF seenekoosluste globaalne variatsioon ning leidsime, et see järgib suuresti taimekoosluste mustreid. Kovariatsioon esineb ka väikeses skaalas, aga häiritud keskkondades võib mükoriisset sümbioosi takistada sobivate partnerorganismide diaspooride puudus. Seenekoosluse koosseis mõjutab otseselt taimede kasvuvastust, millest omakorda sõltub mõju taimedevahelistele interaktsioonidele, s.h. konkurentsile. Kokkuvõtvalt - AMF roll taimekoosluste kujundajana on suur, seda tuleb arvestada ka ökosüsteemide taastamisel.