Projekti eesmärgiks on metalsete (Ni- ja Co-sulamid) ja keraamiliste (volfram- ja kroomkarbiidid) nanomeetriliste pulbrite (osis alla 1 (m) ja nende baasil mikromeetriliste (osis 15 kuni 40 (m) komposiitpihustuspulbrite ja nendest järgneva termopihustamise teel kõrgkulumis- ja korrosioonikindlate pulberpinnete saamine. Kõrgenergeetilisi jahvatus- (attritor- ja desintegraatorjahvatus, mehaaniliselt aktiveeritud süntees) ja pihustustehnoloogiaid (magnethüdrodünaamiline pihustus) ning järgnevat aglomeratsiooni kasutades saadakse nanostruktuursed mono- või multimodaalsed komposiitpihustuspulbrid. Lõppeesmärgiks on nanostruktuursete termopinnete saamine kiirleekpihustustehnoloogiat kasutades. Oodatav pihustuspinnete kulumiskindluse tõus on kuni 50% samaaegse kõvaduse ja sitkuse säilimisega.
Märksõnad: nanopulbrid, nanostruktuursed pinded, termopihustus, pulberpinded, kulumiskindlus.
The main objective of the project is to produce nanometric metallic (Co- and Ni-based alloys) and ceramic powders (tungsten and chromium carbides) and on their base composite spray powders and thermally sprayed nanostructured coatings with higher wear and corrosion resistance.
For production of nanopowers high-energy milling methods (attritor and disintegrator milling, mechanically activated synthesis) and magnetohydrodynamic atomizing are planned to use. For production of composite spray powders agglomerating technology and from coating technologies HVOF spray method will be used to obtain of nanostructured coatings.
The expected increase in abrasive wear resistance of coatings is up to 50% without increase in hardness and decrease in toughness.
Key words: nanopowders, nanostructured coatings, thermal spray, powder coatings, wear resistance