See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Institutsionaalne uurimistoetus (IUT)" projekt IUT20-42
IUT20-42 "Metaboloomika ja arteriseina uuringute põhine fenotüüpimine (süsteemi bioloogia ja struktuuri- ning talitlusmarkerite kooskasutamine krooniliste haiguste uudsete diagnostiliste platvormide väljatöötamiseks) (1.01.2014−31.12.2019)", Mihkel Zilmer, Tartu Ülikool, Meditsiiniteaduste valdkond, bio- ja siirdemeditsiini instituut.
IUT20-42
Metaboloomika ja arteriseina uuringute põhine fenotüüpimine (süsteemi bioloogia ja struktuuri- ning talitlusmarkerite kooskasutamine krooniliste haiguste uudsete diagnostiliste platvormide väljatöötamiseks)
Metabolomical and arterial wall phenotyping (systems biology approach-based and functional-structural biomarkers for development of novel diagnostic platforms of chronic diseases)
1.01.2014
31.12.2019
Teadus- ja arendusprojekt
Institutsionaalne uurimistoetus (IUT)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
3. Terviseuuringud3.7. Kliiniline meditsiinB530 Südame-veresoonkonna haigused 3.2. Kliiniline meditsiin (anestesioloogia, pediaatria, sünnitusabi ja günekoloogia, sisehaigused, kirurgia, stomatoloogia, neuroloogia, psühhiaatria, radioloogia, terapeutika, otorinolarüngoloogia, oftalmoloogia)30,0
3. Terviseuuringud3.7. Kliiniline meditsiinB540 Hingamissüsteemi haigused 3.2. Kliiniline meditsiin (anestesioloogia, pediaatria, sünnitusabi ja günekoloogia, sisehaigused, kirurgia, stomatoloogia, neuroloogia, psühhiaatria, radioloogia, terapeutika, otorinolarüngoloogia, oftalmoloogia)20,0
3. Terviseuuringud3.11. Terviseuuringutega seotud uuringud, näiteks biokeemia, geneetika, mikrobioloogia, biotehnoloogia, molekulaarbioloogia, rakubioloogia, biofüüsika ja bioinformaatikaB190 Kliiniline keemia 3.1. Biomeditsiin (anatoomia, tsütoloogia, füsioloogia, geneetika, farmaatsia, farmakoloogia, kliiniline keemia, kliiniline mikrobioloogia, patoloogia)50,0
PerioodSumma
01.01.2014−31.12.2014168 900,00 EUR
01.01.2015−31.12.2015168 900,00 EUR
01.01.2016−31.12.2016168 900,00 EUR
01.01.2017−31.12.2017168 900,00 EUR
01.01.2018−31.12.2018168 900,00 EUR
01.01.2019−31.12.2019168 900,00 EUR
1 013 400,00 EUR

Teadustöö koondväljund paneks aluse uudse siirdemeditsiinilise teadusplatvormi (arterioboloomika) välja arendamisele metaboloomika (MET) ja arteriseina fenotüübi uuringute integratsiooni läbi. Projekti põhifookuses on alajäsemete arterite ateroskleroos (AAA) ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) (ühed peamised invaliidistumise ja surma põhjused ELs). Viime esmakordselt maailmas läbi AAA ja KOK metaboloomilise ja arteriseina funktsionaal-strukturaalse (ASFS) fenotüüpimise. MET integreerimine süsteemibioloogia teiste harudega võimaldab meil leida haiguspuhuseid molekulaar-metaboolseid nihkeid ja uusi riskimarkereid. Kuna muutused ASFS fenotüübis on KV tüsistuste tekke sõlmpunkt, siis uurimegi, millised konkreetsed ASFS muutused on AAA ja KOK progresseerumise ja tüsistuste põhjusteks. Töötame välja ka subkliinilise AAA ja KOK fenotüüpimise platvormi. Siirdemeditsiiniprojekt jätkab meie eesmärgipäraseid projekte, kus toimus MET ja ASFS fenotüüpimise metoodikate arendamine.
This project initiates development of novel translational medicine platform (arteriobolomics) via metabolomical (MET) and arterial wall (AW) phenotyping. Our main focus is peripheral arterial disease (PAD) and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) (crucial causes for disability and mortality in EU). We plan to combine for the first time MET and AW functional-structural (AWFS) phenotyping in setting of PAD and COPD. Integration between MET and other systems biology approaches allows to identify crucial molecular-metabolic changes and new risk markers. As an impairment in AWFS fenotype is a cornerstone of CV we will elucidate which exact interruptions of AWFS leads to progression of PAD and COPD and their complications The results of this project allow also to describe subclinical fenotype of PAD and COPD. This translational research project continues our previous projects within which we worked out and introduced into clinical practice methodologies of MET and AWFS phenotyping.
Alajäsemete arterite ateroskleroos ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on ühed peamised invaliidistumise ja surma põhjused Eestis ja ELs. Projekti põhifookuses oligi initseerida esmakordselt Eestis ja maailmas nende integreeritud metaboloomiline ja arteriseina talitluslik-ehituslik fenotüüpimine tuvastamaks kuidas on nende patogeneesis seostunud molekulaarsed-metaboolsed ja talitluslikud-ehituslikud nihked. Kasutades multimärklaudsust (veri, veresoonte proovid, väljahingatava õhu proovid, loom- ja inimuuringud) ja tipptehnoloogiaid tuvastati uusi praktilise tähtsusega markereid ning molekulaar-metaboolseid (põletik, oksüdatiivne stress, metabonoomika), talitluslikke (endoteeli talitlus, aordirõhk) ja ehituslikke (arterite jäikus, intima-meedia paksenemine, kaltsifikatsioon) muutusi ja nende seoseid perifeersete arterite haiguse, koronaararterite haiguse ja KOK patogeneesis. See võimaldab muuta diagnostika ja prognostika täpsemaks, informatiivsemaks ning patsiendi-keskseks (meie uuringute subjektide puhul see juba nii oligi). Väga oluline oli, et jõuti alustada ülalnimetatud haiguste metaboolsete profiilide võrdlemist (tuvastamaks nii erinevusi ja kattuvusi)ka osteoartriidi (väga levinud krooniline haigus), järjest sageneva esmase episoodi psühhoosi (FEP) ja psoriaasi metaboolsete profiilidega. Süsteemse võrdlusmustri saamine erinevate haiguste baasil näitaks ära nii konkreetse haigusega seotud täpsed metaboloomilised nihked (selle haiguse-puhused nihked) kui ka universaalsed (sõltumata haigusest) metaboloomilised nihked. Oleme väga rahul, et tekkis know-how nii metaboloomilise komponendi kasutamiseks personaal-meditsiinis kui ka hakkas formeeruma süsteeminfo, mille siirdemeditsiinilisus viib tulevikus uudse tegutsemismustrini haiguste ravistrateegiates, näiteks, milline peab olema metaboolselt põhjendatud ravi universaalses võtmes, st sõltumata haigusest ja milline peab olema metaboolselt põhjendatud haigus-spetsiiline (haigus-põhine) ravi.