Lipiididel ja lipoproteiinidel on oluline regulatoorne roll paljudes rakuprotsessides nagu metaboolne- ja geeniregulatsioon, energia tootmine ja signaaliülekanne. Lipiidseid mediaatoreid (prostaglandiinid, leukotrieenid ja teised oksülipiinid) seostatakse immuun- ja põletikuvastusega, raku proliferatsiooni ja apoptoosiga, samuti on neil määrav roll paljudes patoloogilistes protsessides, nagu diabeet, vähkkasvajad ning kardiovaskulaarsed ja neurodegradatiivsed haigused. Lipiidide ja lipoproteiinide sünteesi ja metabolismi eest vastutavad ensüümid ning lipiidreguleeritavad metaboolsed kaskaadid on sihtmärkideks ravimiarenduses. Käesoleva projekti põhieesmärkideks ongi lipiidmediaatorite sünteesis osalevate ensüümide katalüüsi, metabolismi ja regulatsiooni fundamentaalsete aspektide väljaselgitamine ning lipoproteiinide metabolismi ja endoteliaalse lipolüüsi regulaatoorsete mehhanismide uurimine.
Lipids and lipoproteins have shown to play many dynamic roles in regulating a wide array of cellular activities including metabolic and gene regulation, energy production, and signalling pathways. Lipid mediators (prostaglandins, leukotrienes and other oxylipins) have been linked to the immune and inflammatory responses, cell proliferation and apoptosis, as well as shown to be essential determinants in many pathologies, including diabetes, cancer, cardiovascular and neurodegenerative disorders. Lipid and lipoprotein producing and metabolizing enzymes and lipid-regulating metabolic cascades have been targeted for drug development. The main goals of the project are: elucidation of fundamental structural, catalytic and regulatory aspects of enzymes responsible for biosynthesis of lipid mediators, and study of regulatory mechanisms of lipoprotein metabolism and endothelial lipolysis.
Bioaktiivseid lipiide seostatakse organismi immuun- ja põletikuvastusega, samuti on neil määrav roll protsessides, nagu diabeet, vähkkasvajad ning kardiovaskulaarsed ja neurodegradatiivsed haigused. Seetõttu pakuvad lipiidide ja lipoproteiinide metaboolsed rajad suurt huvi ravimiarenduses. Lõppenud projekti käigus pühendusime oksülipiinide sünteesi, metabolismi ja regulatsiooni erinevate aspektide väljaselgitamisele ning endoteelse lipolüüsi regulaatoorsete mehhanismide uurimisele. Töötati välja efektiivne kalorimeetriline meetod, mis võimaldab määrata lipoproteiinlipaasi (LPL) aktiivsust ning seda reguleerivate ligandide mõju vahetult inimese vereplasmas. Arvestades LPL keskset rolli vere lipiidide metabolismis, võib see meetod olla rakendatav hüpertriglütserideemiast põhjustatud haiguste nagu ateroskleroos diagnoosimisel ning ravimikandidaatide testimisel. Lipoksügenaaside (LOX) poolt polüküllastumata rasvhapetest sünteesitud metaboliidid toimivad signaalikandjatena nii looma- kui taimeriigis. Nii osaleb inimese 5-LOX bronhiaalastma progresseerumisel, olles seega märklauaks astmaravimite arenduses. Projekti raames uuriti 5-LOXile struktuurilt lähedast, kuid väga stabiilset 11R-LOXi. Saadud tulemused täiendavad seniseid arusaamu LOX struktuurist, katalüüsi spetsiifilisusest, aktivatsiooni mehhanismist ja regulatsioonist. Kliimamuutustest tingitud ulatuslik korallide pleekumine ohustab aina enam koralliriffe, liigirikkamaid ökosüsteeme Maal. Mehhanismid, mis kontrollivad korallide reageerimist ja elumust stressi tingimustes, pole kaugeltki selged. In vitro ja in vivo katsetes näitasime esmakordselt, et lipoksügenaasi – alleenoksiidsüntaasi produktid osalevad koralli vastuses mehhaanilisele vigastamisele ja kõrgenenud temperatuurile. Ühtlasi avastasime ja kirjeldasime esimese loomse hüdroperoksiidlüaasi. Ehkki tegu oli valdavalt alusuuringutega, on saadud tulemused rakendatavad nii edasistes biomeditsiini alastes uuringutes kui ravimiarenduses.