Kroonilised haigused lapseeas mõjutavad lapse arengut, tema kongitiivseid oskusi, akadeemilist võimekust ja pikemas perpektiivis - tervet järgnevat elu ning omab olulist mõju perekonnale kui ka ühiskonnale. Antud teema on jätkuks lõppevale teemale SF0182695s05, mille käigus publitseeriti 84 CC artiklit, kaitsti 13 doktorikraadi. Uus teema hõlmab 8 alateemat: 1)Riskivastsündinute varane ja hilistulem ning seda mõjutavad faktorid; 2)Intra- ja postnataalne kasv lastel kõrgenenud geneetilise riskiga 1.tüüpi diabeedi tekkeks; 3)"Tsöliaakia ja atoopiline dermatiidi koosesinemine; 4)Juveniilse idiopaatilise artriidi prognoosi määravad tegurid; 5)Atoopilise sensibiliseerumise ja allergiahaiguste kujunemine Eesti lastel; 6)Epilepsia esinemissagedus Eestis, patogeneetilised mehhanismid ja kaugtulemused; 7)Kognitiivne profiil ja sotsiaalne kompetents närvisüsteemi kahjustusega lastel; 8)Kaasasündinud düsmorfsete tunnuste, kasvu- ja arenguhäirete uurimine haruldaste haiguste diagnoosimisel.
Chronic diseases have a great influence to child’s development, cognitive functions, school performance and in long-term, to the whole life from childhood to adulthood with big impact to family and society. This application is continuation of the previous grant SF0182695s05 (84CC papers,13 PhD degrees ). This grant has 8 topics: 1)Outcome of very preterm infants in Estonia; 2)Intrauterine and postnatal growth in children with HLA-conferred risk to type 1 diabetes; 3)Coeliac disease and atopic dermatitis coexistence; 4)Predictive factors for childhood juvenile idiopathic arthritis outcome; 5)Development of atopic sensitization and allergic diseases in Estonian children: risk and preventive factors; 6)Incidence, pathogenesis and long-term outcome of childhood epilepsy in Estonia; 7)Cognitive and socio-behavioral profile in children with central nervous system disorders; 8) Congenital dysmorphic features, growth and developmental abnormalities in the diagnosis of childhood rare diseases.
Projekti põhiline eesmärk oli uurida erinevate lapseeas avalduvate krooniliste haiguste patogeneesi mõjutavaid varajasi tegureid, nende haiguste kaugtulemusi ning mõju lapse arengule ja tervisele. Keskendusime riskivastsündinute, kaasasündinud kasvu- ja arenguhäirete, 1. tüüpi diabeedi, tsöliaakia, juveniilse idiopaatilise artriidi, allergiahaiguste ja epilepsia uurimisele. Väga enneaegsena sündinud laste halba tulemit ennustavate intraventrikulaarsete hemorraagiate ja bronhopulmonaalsete düsplaasiate arv langes 2 uuringuperioodi ajal oluliselt. Lastel kõrge geneetilise riskiga 1. tüüpi diabeedi tekkeks esines oluliselt suurem IGFBP-3 taseme tõus vahetult enne diabeedi autoantikehade teket. Risk tsöliaakia tekkeks atoopilise dermatiidiga lastel oli 4 korda kõrgem kui üldpopulatsioonis.HMGB1 seerumi tase juveniilse ideopaatilise artriidi diagnoosimisel korreleerus seerumi tasemega 10 a hiljem ja selle kõrgem tase diagnoosimisel viitab tõsisemale prognoosile. Allergiata lastel oli rohkem Actinomycetaceae ja Coriobacteraceae sugukonna baktereid, atoopilise sensibilseerumisega lastel aga vähem Akkermansia baktereid. Epilepsia haigestumus lapseeas Lõuna-Eestis oli 78.8/100 000 ja leiti, et GADA esinemissagedus epilepsia grupis oli oluliselt kõrgem kui kontrollgrupis. Insuldi läbi teinud laste tulemused näitasid, et neil lastel kaasub kõige sagedamini sensomotoorne defitsiit ja kõnehäired, täidesaatvate funktsioonide sooritus jääb normi piiridesse, mistõttu insuldi läbiteinud laste üldine vaimne võimekus pole langenud. Epilepsia kõikide vormide korral on häiritud sotsiaalne suhtlemine, generaliseerunud epilepsiaga lastel on lisaks mäluprobleemid. Leiti mitmete haruldaste haiguste uued mutatsioonid erinevates geenides(ARID1B,SCN8A). Kokku publitseeriti 156 artiklit (132 1.1, 9 1.2 ja 15 1.3), kaitsti 9 doktoritööd ja 7 magistritööd, saadi 3 uut PUT ning lisarahastust erinevatest grantidest (7 ETF ja 7 EU granti) kokku 868,832 euri eest.