Projekt on jätkuks kolmele SF teemale ja koondab enamuse looma- ja inimese viiruste alase uurimise kompetentsist Eestis. Peamisteks uurimisobjektideks on inimesele patogeensed papilloomi-, alfa-, lenti- ja flaviviirused ning edukuse eelduseks on unikaalsed oskused, töövahendid ja läbimurret võimaldavad eeltulemused. Projekti „südameks“ on replikatsiooni, geeniekspressiooni ja geneetilist muutlikkust käsitlevad alusuuringud; selleks kasutatakse meetodeid klassikalistest ultra-kaasaegseteni. Fookuses on ka viiruste interaktsioonide peremeesraku ja immuunsüsteemiga, selleks lisandub projekti immunoloogia ja loomamudelite alane kompetents. Alusuuringute jätkuna on kavandatud rakendusuuringud mis hõlmavad ennekõike meditsiiniliselt üliolulisi viiruseid, HIVd ja HCVd. Uurimisrühma suured kogemused alusuuringutest pärineva oskusteave ja ideede rakendamiseks bio- ja geenitehnoloogilistes projektides/arendustöödes võimaldavad ette näha uute tulemuste rakendamist ja kommertsialiseerimist.
The project originates from the merging of three TF projects and combines different areas of expertise to study animal and human viruses in Estonia. We intend to study human pathogens from papilloma-, alpha-, lenti-, and flaviviruses using unique tools and expertise and preliminary results; several breakthroughs are expected. Studies on replication, gene expression and genetic adaptation using classical to modern methods will form the project core. Special attention is dedicated for analysis of virus-host interactions and studies of the host immune response. For this purpose, additional competence in immunology and animal models has been acquired. The basic studies will be continued as applied research covering critical viral pathogens such as HIV and HCV. Based on previous successes in the transfer of knowledge and ideas from basic to applied studies, it is predicted that the results of this project will be applicable to bio- and gene technology and in antiviral drug development.
Projekt IUT20-27 oli väga edukas, kavandatud eesmärgid saavutati. Avaldati 43 1.1 publikatsiooni, enamasti Q1 ajakirjades. Valmimisel on 11 käsikirja, sisse on antud 2 patenditaotlust. Kokku kaitsti 17 doktori- ja 11 magistrikraadi. Kaks põhitäitjat on saanud riiklikud teaduspreemiad. Projekt on olnud oluline viroloogia alase kompetentsi säilitamiseks ja arendamiseks Eestis ja andnud sisendit biotehnoloogia alasele ettevõtlusele.
Teaduslikest tulemustest on olulisemad inimese papilloomiviiruse (HPV) genoomi replikatsiooni uurimiseks sobiva koekultuuri mudeli väljatöötamine ja selle abil uue mehhanismi, millega need viirused oma genoomi paljundavad, avastamine. Uuritud on erinevaid HPV-de ja primaatide PV-de gruppe, iseloomustatud nende genoomide replikatsiooni ja rakus säilimise sarnasusi ja erinevusi. Kindlaks on tehtud viiruse replikatsiooni mõjutavad peremeesraku faktorid. Nendest teadmistest lähtudes on välja arendatud süsteemid leidmaks HPV replikatsiooni inhibiitoreid; esimesed sellised ühendid on leitud ning nende toimimise mehhanisme on uuritud. Alfaviiruste (AV) puhul konstrueerisime viirus-vaba RNA replikatsioonisüsteemi, mida kasutasime AV RNA replikaasi moodustumise ja toimimise uurimiseks. Avastasime ja iseloomustasime uudse mehhanismi kuidas AV RNA seondub replikaasi valkudega, analüüsisime replikatsioonis osalevaid peremeesraku valke ja nende toimimise mehhanisme. Konstrueerisime nõrgestatud viirustel põhinevad vaktsiinikandidaadid ja kasvaja-spetsiifilised onkolüütilised viirused. Käivitasime flaviviiruste uurimise Eestis, konstrueerisime vastavad pöördgeneetika süsteemid, markerviirused ja nõrgestatud viirustel põhinevad vaktsiinikandidaadid.
Projekti tulemustele saab rajada SARS-CoV-2 vastaseid lähenemisi: valmistada ja toota allühikulisi ja nõrgestatud vaktiinikandidaate, süsteeme viirus-vastaste ühendite leidmiseks ning viirust neutraliseerivate antikehade saamiseks, iseloomustamiseks ja tootmiseks.