Projekti eesmärgiks on Eesti vahekeele korpusesse (http://evkk.tlu.ee) koondatud eesti õppijakeele tekstide hindamine Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete süsteemi alusel. Euroopa Nõukogu on viimaste aastakümnete jooksul ulatuslike koostööprogrammide ja –projektide käigus tegelnud keeleoskuse standartselt mõõdetavate ja võrreldavate tasemete väljatöötamisega. Pikaaegse töö tulemusel on valminud võõrkeeleõppe ühtne raamistik „Euroopa keeleõppe raamdokument: õppimine, õpetamine, hindamine” (CEFR 2007), mis kajastab keele õppimise, õpetamise ja hindamise kokkuleppelisi arusaamu. „Euroopa keeleõppe raamdokument” on Euroopa keeleõppepoliitika aluseks, Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete süsteemi on omaks võtnud väga paljud Euroopa, aga ka teised maailma riigid. Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete süsteemist lähtutakse ka teise keele omandamise ja võõrkeeleõppe alases uurimistöös ning õppijakeele uurimisel: üldaktsepteeritavad uurimustulemused eeldavad õppija keeleoskuse hindamist vastavalt Euroopa Nõukogu keeleoskustasemetele.
Euroopa Nõukogu uusimate evalveerimiskriteeriumide järgi vajatakse teksti adekvaatseks hindamiseks kümne kvalfitseeritud hindaja eksperthinnangut. Kuna tegemist on äärmiselt kõrgelt kvalifitseeritud ja seega ka kalli tööga, piirdutakse tavapraktikas lubatud miinimumiga ehk kolme hindajaga.
Eesti vahekeele korpuses on praegu 4112 teksti, mis on märgendatud hetkel enam mitte aktsepeeritava vana keeleoskustasemete süsteemi (alg-, kesk- ja kõrgtase) järgi. Kuna alg-, kesk- ja kõrgtase ei ole automaatselt vastavuses uue 6-astmelise süsteemiga, vajavad kõik korpuse tekstid uut hindamist. Samuti suureneb tekstide arv pidevalt uute erineva emakeelega õppijate allkorpuste loomise tõttu.
Eesti keele kui teise ja võõrkeele uurimise aktsepteeritavate tulemuste saavutamiseks on adekvaatne keelematerjali hindamine vastavalt Euroopa Nõukogu keeleoskustasemetele seega vältimatu.
Käesoleva rakendusprojekti eesmärk haakub programmi "Eesti keel ja kultuurimälu (2009-2013)" prioriteetsete valdkondadega, eelneb uurimistööle ja on seotud riikliku programmi allprogrammidega 1. Eesti keel 1.2. Keeleteaduslike andmebaaside korrastamine.