See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Personaalne uurimistoetus (PUT)" projekt PUT1177
PUT1177 "Hematopoeetiliste rakkude arengut reguleerivad enhaanser RNAd (1.01.2016−30.04.2020)", Tõnis Org, Tartu Ülikool, Loodus- ja täppisteaduste valdkond, molekulaar- ja rakubioloogia instituut.
PUT1177
Hematopoeetiliste rakkude arengut reguleerivad enhaanser RNAd
Enhancer RNAs in regulation of hematopoietic development
1.01.2016
30.04.2020
Teadus- ja arendusprojekt
Personaalne uurimistoetus (PUT)
Stardiprojekt
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
3. Terviseuuringud3.1. BiomeditsiinB470 Füsioloogia 3.1. Biomeditsiin (anatoomia, tsütoloogia, füsioloogia, geneetika, farmaatsia, farmakoloogia, kliiniline keemia, kliiniline mikrobioloogia, patoloogia)100,0
PerioodSumma
01.01.2017−31.12.201746 800,00 EUR
01.01.2018−31.12.201846 800,00 EUR
01.01.2016−31.12.201646 800,00 EUR
01.01.2019−31.12.201931 200,00 EUR
01.01.2020−30.04.202015 600,00 EUR
187 200,00 EUR

Pluripotentsed rakud ja reprogrameerimine omavad potentsiaali rakupõhiste teraapiate jaoks vajalike rakkude saamiseks. Selleks, et seda potentsiaali ära kasutada on vaja mõista, kuidas toimub erinevate rakutüüpide areng. Teadud transkriptsioonifaktorid on üliolulised rakkude diferentseerumisel ja nende identiteedi säilitamisel, aga molekulaarsed mehhanismid kuidas nad toimivad nii arengus kui ka reprogrameerimises, ei ole selged. Viimastel aastatel on selgunud, et enhaanseritel ja nendelt transkribeeritavatel enhaanser RNAdel on oluline roll raku tüüpide arengus ja identiteedi säilitamisel. Oma järeldoktori perioodi jooksul näitasin, et hematopoeetiline regulaator Scl suunab hematopoeetiliste ja südame rakutüüpide arengut läbi enhaanserite. Antud teadustöö projekt üritab kindlaks teha molekulaarseid mehhanisme (rõhuga eRNAde rollil), kuidas koespetsiifilised transkriptsioonifaktorid toimivad läbi enhaancerite et suunata mesodermis hematopoeetiliste rakkude arengut.
The use of pluripotent cells and reprogramming have emerged as attractive means to derive desired cell types for cell-based regenerative therapies. To better exploit this potential we need to understand the specification of different cell types. Certain transcription factors called master regulators have emerged as major drivers and keepers of cell type identity. However, the mechanisms how these factors function both in normal development as well as in reprogramming is only starting to emerge. Recent studies suggest that enhancers and the production of enhancer RNAs have a key regulatory role in control of cell-type identity. During my post-doc studies we showed that master regulator Scl directs hematopoietic over cardiac fate choice in mesoderm through binding to primed enhancers. The current proposal aims to explore this further to understand the molecular mechanisms, including the role of eRNAs, in hematopoietic specification from multioptent cardiovascular mesoderm.
Antud projekti laiemaks eesnärgiks oli suurendada teadmisi, kuidas toimub erinevate rakutüüpide kujunemine arengu käigus, mis võimaldab meil mitte ainult nende protsesside paremat mõistmist vaid omab ka suurt potentsiaali rakupõhiste teraapiate jaoks vajalike rakkude saamiseks. Et antud protsesse mõista on vajalik aru saada, kuidas reguleeritakse erinevate koespetsiifiliste geenide ekspressiooni, mis tagavad spetsiifiliste rakutüüpide tekkimise. Geenide ekspressiooni regulatsioonis mängib olulist rolli, kuidas DNA on antud rakkudes pakitud väikeste histooni valkudega moodustades kromatiini, mille struktuur ja modifikatsioonid on rakutüübi spetsiifilised. Kuna rakutüüpide tekkimine saab alguse varajases arengus on vaja piisavalt tundlikke meetodeid, mis võimaldaksid neid protsesse uurida limiteeritud hulgast spetsiifilistest rakkudest. Sellest lähtuvalt töötati antud projekti käigus välja uudne RAT-ChIP meetod, mis võimaldab uurida histoonide posttranslatsioonilisi modifikatsioone vähem kui 100st rakust. Antud meetodit testiti esmalt hematopoeetilise K562 rakuliini peal ja seejärel näidati antud meetodi tundlikkust luues esmakordselt genoomiülesed histoonide posttranslatsiooniliste modifikatsioonide kaardid veise varajase arengu blastotsüsti staadiumi trofektodermi ja sisemise rakumassi rakupopulatsioonidele. Antud meetodit on võimalik kasutada ka teiste spetsiifiliste rakupopulatsioonide epigeneetika uurimiseks. Projekti raames on loodud mitmed koostööd nii Eesti siseselt, Eesti Maaülikooli ja Tervisetehnoloogiate teadusarenduskeskuse ning rahvusvaheliselt Lõuna-Kalifornia Ülikooliga USAs. Projekti käigus on TÜMRI Biotehnoloogia õppetoolis edukalt juurutatud uudseid meetodeid, sealhulgas ülipopulaarne CRISPR-Cas9 meetodil põhinev genoomi modifitseerimine, mida on võimalik kasutada uute projektide läbiviimisel.